هیستروسکوپی در درمان ناباروری
هیستروسکوپی در درمان ناباروری

عمل هیستروسکوپی رحم

هیستروسکوپی چیست؟
یکی از بخش های دستگاه تناسلی زنان که مهمترین نقش را در باروری ایفا میکند رحم است که محل اصلی نگه داری و تغذیه جنین در زمان بارداری است. این بخش از بدن نیز ممکن است مانند هر بخش دیگری دچار مشکلات و بیماری هایی شود. یکی از روش های نوین پزشکی که به بررسی و درمان مسائل مربوط به رحم می پردازد هیستروسکوپی است.

هیستروسکوپی چیست؟
هیستروسکوپی نوعی عمل جراحی است که طی آن یک تلسکوپ (ابزار میله‌ای شکل که در انتهای آن یک دوربین قرار دارد) وارد رحم شده و حفره داخلی رحم به ‌وسیله آن بررسی می‌شود. با این روش می‌توان شرایط غیرطبیعی رحم را تشخیص داد که عبارتند از:

 • میوم‌های زیرمخاطی (داخل رحم‌)
 • چسبندگی دیواره‌های رحم به هم‌
 • پولیپ‌
 • وجود دیواره داخل رحمی
 • ناهنجاریهای مادرزادی رحم‌
 • بدین ترتیب می‌توان گفت هیستروسکوپی یک روش تشخیصی- درمانی است که در بیماری‌های زنان و نازایی کاربرد دارد.

در چه مواردی هیستروسکوپی انجام می‌شود ؟
درموارد زیر ممکن است پزشک انجام این عمل را توصیه نماید:

 • خونریزی غیر طبیعی (خون‌ریزی‌های شدید و یا طولانی رحم، خون‌ریزی‌های بین دو پریود و خون‌ریزی پس از یائسگی)
 • پریودهای نامنظم
 • دردهای شدید رحمی
 • سقط مکرر جنین
 • درمان ناباروری
 • برداشتن پولیپ‌های رحمی و انواعی از فیبروم‌ها
 • در موارد ناباروری، هیستروسکوپی جهت یافتن علت ناباروری و برطرف کردن چسبندگی‌های رحمی کاربرد دارد. سپتوم یا دیواره داخل رحمی، عامل مهمی در ایجاد
 • سقط مکرر در بسیاری از بیماران می‌باشد که توسط هیستروسکوپی قابل تشخیص و درمان است.

عمل هیستروسکوپی چگونه انجام می‌شود؟
عمل هیستروسکوپی یک جراحی کوچک است که تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی سبک صورت می‌گیرد. اولین قدم در هیستروسکوپی باز کردن دهانه رحم به کمک یک ‌سری وسایل گشادکننده است‌. پس از باز شدن مجرای دهانه رحم‌، هیستروسکوپ را که به‌صورت یک تلسکوپ کوچک مجهز به فیبر نوری است از دهانه رحم‌ عبور داده و در قسمت تحتانی رحم قرار می‌دهند.

سپس یک مایع شفاف (‌مانند سرم فیزیولوژیک، هیسکون یا گلیسین) یا گاز دی اکسید کربن را به کمک وسیله ‌مخصوص به داخل رحم وارد می‌کنند.

این مایع یا گاز، حفره رحم را متسع کرده‌، خون و ذرات اضافی را دور کرده و این امکان را برای پزشک فراهم می‌آورد تا مستقیماً ساختمان داخلی رحم را مشاهده نماید. به این ترتیب، پزشک معالج می‌توانند تشخیص خود را قطعی نماید، نمونه‌های مورد نظر خود را بگیرد و روش‌های درمانی مورد نیاز بیمار را اعمال کند و انواع گوناگون جراحی‌ها را انجام دهد. بنابراین هیستروسکوپی، هم به عنوان روش تشخیصی و هم درمانی به کار می‌رود.

مزایای انجام عمل هیستروسکوپی چیست؟

یکی از عمده‌ترین فواید هیستروسکوپی علاوه بر تشخیص دقیق ‌بیماری این است که می‌توان در همان زمان به کمک عمل هیستروسکوپی درمانی، آن ضایعه را ترمیم و اصلاح نمود.

در مقایسه با عمل جراحی باز این روش دارای مزایای بسیار است. به عنوان مثال کاهش درد، کاهش زمان بهبودی، کاهش چسبندگی، صرفه جویی در هزینه، کاهش خونریزی و احتمال عفونت و عدم نیاز به بیهوشی عمومی. در گذشته تشخیص و اصلاح بیماری‌های زنان به جراحی‌های بزرگ و بستری شدن احتیاج داشت ولی لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی باعث شده است که پزشکان این اختلالات و ضایعات را به طور سرپایی تشخیص داده و درمان کنند.

انجام این عمل ممکن است چه عوارضی داشته باشد؟
عوارض هیستروسکوپی بسیار نادر بوده و به ندرت تهدید کننده است. یکی از آن‌ها، سوراخ شدن رحم است. اما معمولاً سوراخ ایجاد شده خودبه‌خود ترمیم می‌شود و اغلب احتیاج به جراحی ترمیمی ندارد. عوارض دیگر، مربوط به محلول مصرف شده برای باز کردن رحم می‌باشد که شامل اختلالات تنفسی، اختلالات انعقادی، کاهش حرارت بدن و واکنش‌های شدید آلرژیک می‌باشد. عوارض مربوط به هیستروسکوپی درمانی شامل صدمه به اندام‌های داخل شکمی و خونریزی بوده که بسیار نادر است. بعد‌ از انجام هیستروسکوپی، ممکن است برای چند روز ترشح واژینال و درد وجود داشته باشد. نزدیکی برای چند روز و تا زمانی که خونریزی وجود دارد ممنوع است و فعالیت طبیعی جسمانی در عرض 2-1 روز پس از آن برقرار می‌شود.

چه زمانی لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟
برای تکمیل بررسی علل ناباروری در زن، در اغلب موارد لاپاراسکوپی تشخیصی صورت می‌گیرد. به‌طورکلی، این عمل را پس‌ از بررسی‌ دیگر علل ناباروری انجام می‌دهند. امّا اگر درد یا مشکلات ‌دیگری مثل سابقه یک عمل جراحی وجود داشته باشد بایستی ‌لاپاراسکوپی را حتی قبل از دیگر اقدامات تشخیصی ناباروری انجام داد.

عمل لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟
عمل لاپاراسکوپی یک جراحی کوچک است که تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد بنابراین باید در یک بیمارستان یا مرکز جراحی انجام شود. ضمن بیهوشی پزشک با استفاده از یک سوزن مخصوص مقداری گاز دی‌اکسید کربن یا اکسیدنیترو یا هوا را به داخل شکم وارد می‌کنند. این گاز باعث ایجاد یک فضای کافی در زیر جدار شکم و همچنین بالا راندن روده‌ها شده و امکان مشاهده راحت‌تر اعضای تناسلی و لگن را فراهم می‌آورد. بعد از تزریق گاز، سوزن خارج می‌شود. یک وسیله مخصوص به نام لاپاراسکوپ (دوربین مینیاتوری که به شکل لوله ‌باریکی است) از طریق یک برش کوچک زیر ناف وارد شکم می‌گردد و با ایجاد برش نازک دیگری در زیر شکم، پزشک وسیله باریک دیگری را وارد می‌کند تا بوسیله آن اندام‌های داخل شکم را بلند کرده و پشت و اطراف آن را مورد بررسی قرار دهد. طول این برش‌ها بین 5/0 تا 5/1 سانتی متر می‌باشد. همچنین همزمان یک ماده حاجب از طریق دهانه رحم به‌ داخل رحم و لوله‌ها تزریق می‌شود تا باز بودن یا انسداد لوله‌های رحمی تشخیص داده شود.

اگر پزشک در حین لاپاراسکوپی مشکلی را مشاهده کند با استفاده از یک وسیله جراحی مخصوص (که از طریق برش کوچک دیگری در زیر شکم، وارد حفره لگن می‌شود) می‌تواند در همان زمان آن را اصلاح نماید.

مزایای عمل لاپاراسکوپی
• دوران نقاهت کوتاهتر و بهبودی سریعتری دارد. در نتیجه باعث می شود فرد سریعتر به زندگی روزمره خود بازگردد.
• داشتن میزان درد کمتر نسبت به عمل های باز.
• موجب کاهش احتمال دچار شدن به عفونت ها.
• ترخیص سریع از بیمارستان.
• کاهش میزان هزینه های داروها و مسکن ها.
• دادن یک دید بهتر به متخصص، هنگام جراحی در نتیجه ایجاد یک جراحی بهتر و دقیق تر.
• عدم ایجاد برش های وسیع بر روی شکم. در نتیجه باعث زیبا ماندن ظاهر شکم می شود.
• باعث عدم ایجاد چسبندگی می شود.
• باعث عدم ایجاد فتق می شود.

 

مطب مجیدیه شمالی
مجیدیه شمالی، شمس آباد، خ ریحانی(شهید محمدی)، چهارراه قلیچ خانی، ساختمان ریحانی، پلاک ۵۱ ، طبقه اول، واحد ۴
021-26312897
مطب میدان خراسان
میدان خراسان، خیابان طیب نبش قاسم مهاجر، طبقه بالای داروخانه دکتر شعبانی
021-33734238
021-33732133
09198265186
مطب مسعودیه
مسعودیه، ۲۰ متری ابومسلم، کوچه طاهر پناه، مجتمع پزشکی مسعودیه، پلاک ۴ طبقه 3
021-33492144

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here